Son Haberler

VPN Nedir? Yasaklardan VPN ile kurtulun!

VPN, sanal özel ağın (Virtual Private Network) kısaltmasıdır ve istenilen ağlara uzaktan erişim sağlanabilir. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğundan dolayı ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. İnternette gerçekleştirdiğimiz her harekette dijital izler bırakmaksızın, mahremiyetimize koruma sağlayarak ve hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm internet sitelerine girmemizi sağlayan bir alt yapıdır.

Son zamanlarda erişimi engellenen siteler ile birlikte internette iz bırakmadan gezinmek, kişisel mahremiyeti korumak ve bilgiye bir kısıtlama olmaksızın erişim sağlamak için kullanılan VPN‘ler oldukça sık gündeme gelmeye başladı. Belki de kısıtlamalar ile birlikte internet ortamında bir adım daha ileri seviye bilgiye ulaştık. Yasaklı sitelere giriş için neler kullanmak gerektiğini öğrendik mesela…

VPN Nasıl Çalışır?

VPN istemcisi, TCP/IP (tünel protokolleri) tabanlı sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama gerçekleştirir. VPN istemcisi, internet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurar, uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini kontrol eder ve doğrular. Doğruladıktan sonra istemci ile uzaktan erişim sağladığı sunucu ile veri akışı gerçekleşir.

Veriler, akış esnasında noktadan noktaya bağlantı gibi üst bilgi kullanılarak kapsüllenir. Üst bilgi, verilerin bitiş noktasına erişimleri için paylaşılan ya da ortak ağ üzerinden yönlendirme bilgilerini sağlar. Özel ağ bağlantısını taklit etmek için aktarılan veriler şifrelenir. Böylece ortak ağ üzerinden veriler kimse tarafından ele geçirilemez.

Neden VPN kullanmalı?

  1. Yeni yasa ile yasaklanan sitelere DNS değiştirerek giriş yapamayacağız.
  2. Yasaklar URL’lere gelecek fakat erişmek istediğimiz içerik engellenen URL’de ise yine VPN‘e ihtiyacımız var.
  3. Girilen siteler 2 yıl boyunca kayıt altına alınacak. Yani kayıt altına alınmak istemiyorsak kullanacağız.
  4. Çevrimiçi güvenliğiniz artar.
  5. Sanal olarak başka ülkelerde bulunabilirsiniz.
  6. Twitter’a giriş engellense bile rahatlıkla girip twit atabilirsiniz.

En popüler VPN programlarından Hidemyass hakkında tanıtıma ve yasaklı sitelere giriş için gerekli bilgilere ulaşmak için ” Yasaklı Sitelere Giriş ” adlı makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum. Kullanmış olduğunuz programlar varsa, tecrübelerinizi bize yorum olarak aktarabilirsiniz.