Son Haberler

Site İçi SEO

Bir önceki yazımızda SEO‘nun ne olduğu hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazıyı ilk defa okuyorsanız öncelikle “SEO Nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Site içi SEO , siteyi kodlarken dikkat etmemiz gereken bir takım kurallardan oluşmaktadır. Google’a “Site içi SEO” yazdığınızda karşınıza birçok öneri , yapılması gereken şeylerin olduğu yazı gelecektir. Bu maddeleri yazının sonunda KodBurada olarak biz de ekleyeceğiz fakat öncelikle site içi SEOnun mantığını kavramak önemli. Firmalar ya da kişiler internet sitesini firmasının ya da kendisinin tanınırlığını arttırmak adına yaptırıyor. Bu tanınırlık da arama motorlarında belirli kelime ya da kelime gruplarını arattırdığımızda üst sıralarda gelip tıklanma şansını arttırma ile oluyor. Arama motorları da sevdiği siteleri üst sıralara çıkartıyor. Peki arama motorları hangi siteleri seviyor? Kendi kurallarına uyanları yani site içi seo dediğimiz kimisi için kural kimisi için zaten olması gereken şeylere uyanları seviyor. Bizce de bu zaten olması gereken bir kodlama biçimidir. Site yapılış amacı zaten arama motorlarında görünebilmektir çoğu zaman. Onun için de bunu ekstra bir hizmetmiş gibi göstermenin anlamı yoktur. Zaten olması gereken budur.

Gelelim neler yapmak gerekiyor site içi seo konusunda :

Başlık H1 etiketi ile yazılmalı.
Konu ile alakalı 2,3 kelimeden oluşmalı.
Bağlaç veya gereksiz kelime kullanımından kaçınılmalı.
Her sayfada H1 etiketi yer almalı.
H tagları hiyerarşik yapıda olmalı. (H1-H2-H3-H4-H5)
Her sayfada maksimum 1 adet H1 , 4 adet H2 , 4 adet H3 , 6 adet H5 bulunması öneriliyor.
Heading etiketleri konu içeriğinden uzakta olmamalı.
Heading etiketlerinin stilleri aynı olmamalı.
Heading etiketlerinde anahtar kelime bulunmalı.
Meta taglar eskiye göre daha az önemli konumda.
Meta Description : Açıklama metası. Maksimum 260 karakter ve cümle yapısında olmalı.
Meta Keywords : Anahtar kelimeler. Maksimum 10 kelime veya 160 karakter olmalı.
Meta Author : Yazarın adı , e-postası vb bilgileri.
Meta Refresh : Sayfanın yenilenme süresidir. Haber siteleri için uygundur. Daha çok alexa değerini arttırmak için kullanılır.
Meta Redirect : Bir süre sonra başka adrese yönlendirmek için kullanılır.
Meta Robots : Arama motoru robotlarının siteyi indekslemesi ve site içi linkleri ziyaret etmesi konusunda yönlendirmeleri belirtir.
Meta Content-Type : Sitedeki kodlama karakter yapısını belirtir.
Site boyutunu fazlalaştırmamak için az resim tercih edilmelidir. Gereksiz fazlalıklardan kurtulmalı.
CSS Sprite Yöntemi kullanmak : Resimlerin birleştirilerek tek bir resim haline getirilip css kaynağına taşınarak hızlı gösterilmesini sağlar.
Resim açıklaması : Siteye koyulan resimlerin/fotoğrafların alt taglarına açıklamalarını girerek Google'a resmi/fotoğrafı tanıtmak.
Resimlerin boyutlandırılması : Siredeki resimlerin genişlik ve yükseklik ölçülerini kodlamada belirtmek (width , height) , tarayıcının resim boyutunu daha hızlı okuyarak siteyi hızlı yüklemesini sağlar.
Resim büyüklüğü ve sıkıştırma : Sıkıştırılan 10 resim , sıkıştırılmayan 1 resime denk gelebilir. Bu yüzden bir program aracılığıyla siteye koyulacak olan resimlerin boyutlarının küçültülerek sitenin daha hızlı yüklenmesi sağlanmalıdır.
Inline javascript yerine "seo.js" gibi harici js dosyası oluşturulup kodlar onun içine atılmalıdır.
Inline CSS yerine "stil.css" gibi harici bir css dosyası oluşturulmalıdır.
CSS ve js kodlarını sıkıştırma ile daha az yer kaplanıp hız kazandırılabilinir.
CSS Gzip kullanmak.
Robots.txt dosyası oluşturmak : Arama motoru tarafından indekslenecek içeriği belirtir.
Site haritası oluşturmak. sitemap.xml
.htaccess dosyası oluşturmak : Klasörler düzeyinde sunucuda ayarlar ve uygulamalar yapan özelleştirilebilir dosyadır.

Site içi SEO oldukça önemli bir konudur. Çünkü arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız bunu doğal yollardan yapmak zorundasınız ve bu yol da öncelikle içeriden , site içinden başlıyor. Öncelikle güzel bir kodlama ile daha sonra da özgün bir içerik ile zamanla sıralamada hak ettiğiniz yeri alacaksınız. Bir sonraki  yazımızda da site dışı SEO konusunda bilgiler vereceğiz. Kodlamayı yaptık , içeriyi hallettik sıra dışarıda…