Son Haberler

SEO Nedir?

Son zamanlarda önemi oldukça artan ve artık bir sektör haline gelen bu SEO nedir arkadaş? Biraz araştırdık , soruşturduk , oturduk düşündük , yer yer kaşındık ve bir sonuca karar verdik. SEO çok önemli bir şeymiş. Açılımı da Search Engine Optimization (sörç encin optimizeyşın) yani Türkçe meali arama motoru optimizasyonu. Piyasada birçok SEO uzmanı türemiş. Web Yazılım işi yapan firmalar menülerine bir sekme daha ekleyerek SEO‘ya da yer vermeye başlamış. Kitaplar yazılmış , bu konuda yazılımlar , eklentiler vb. ortaya çıkartılmış. Bu kadar öneminin artmasını sağlayan şey nedir? Tabi ki günümüzde artık Facebook‘a girerken bile çoğu kişi Google‘a Facebook‘u aratıp öyle giriyor. Yani adresini bildiğimiz siteyi bile Google‘a sorduğumuz şu günlerde bir konu hakkında araştıracağımız siteleri arama motorlarına sormak oldukça geleneksel hale gelmiş durumda. E peki araştıracağımız konu ile alakalı konuları araştırırken konuyu ya da paragrafı tamamen Google‘a yazmıyoruz. Belirli kelime ya da kelime gruplarını yazıp öyle aratma yapıyoruz. Google da bu kelime ya da kelime gruplarından yola çıkarak bize belirli sayıda sonuç döndürüyor. Mesela “Web Yazılım” aratalım bakalım karşımıza ne gelecek?

Göründüğü üzere yaklaşık 968.000 sonuç bulunmuş. Peki bu sonuçların hepsi ilk sayfada mı yer alıyor? Tabi ki hayır! Yalnızca 10 reklamlarla birlikte de 20 civarında bir sonuç görüyoruz ilk sayfada. Peki bu ilk sayfadaki siteler neden ilk sayfada? 968.000 sonuç var kaç kişi merak edip de 986 bininci sonuç ne acaba diye son sayfaya kadar gitti? Eminiz ki kimse ikinci sayfadan hadi biraz da Polyanna’cılık yapalım üçüncü sayfadan öteye gitmemiştir. Elbette ki ilk sayfada yer almanın önemi çok büyük bu yüzden. Arama motorları da bu konuda çok sıkı çalışmalar , güncellemeler yapmaktadır. Kim birinci sayfada yer almalı ya da almamalı? Bu konudaki kriterler nelerdir? Web sitelerinin kodlamasına göre mi yoksa içeriğine göre mi sıralama değişiyor? SEO çalışmalarının kategorileri var mıdır? İnternet sitemi yaptırdım peki bu SEO nerden çıktı? Onun için de ayrıca bir ücret ödeyecek miyim? Bu soruların cevabını bu yazının devamında ve yeni yazılarımızda alacaksınız.

Öncelikle ilk sayfada yer almak için “Site İçi SEO” dediğimiz kodlama kısmı ile ilgili kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu konudaki kriterler hakkında detaylı bilgilendirmeyi Site İçi SEO başlıklı yazımızda yapacağız. Peki SEO‘lu SEO‘suz kodlama diye bir şey mi var? Site yapmanın amacı internette tanınmak , ürününü internete taşımak veya reklam yapmak gibi nedenlerdir. Google‘ın yaptığı da sizin bu amaçlarınızda size yardımcı olmaktır. Peki bu işi Google yapıyorsa bizim de onun istediğini yapmamız gerekmez mi? Ayrıca SEO‘dan ziyade düzgün bir kodlama yapmak zaten her yazılımcının görevidir. Ben SEO‘ya uygun kodluyorum sen kodlamıyorsun gibi cümlelerin saçma olduğu aşikar!

Gelelim “Site Dışı SEO” ya. Site dışı dediğimiz yer kodlama dışındaki dünyadır. Bu dünyada en popüler uygulama “Sosyal Medya” aracılığı ile gerçekleşen uygulamadır. Siteyi yaptıktan sonra paylaşımları , yazıları veya linkleri sosyal ağlardaki kişilerle paylaşıp daha büyük kitlelere ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Günümüzde sosyal ağlardan hiçbirini kullanmayan insan çok büyük ihtimalle internet kullanmıyordur ki zaten hedef kitlemiz arasında da değildir. İnternet kullanan insanların arasında 7’den 70’e neredeyse herkesin en azından Facebook veya Twitter hesabı bulunuyor. Bu kişilere ulaşıp sitemiz için açtığımız sosyal ağ sayfalarına onları çekip sitemizi daha çok göz önüne almamız gerekiyor. Detaylı “Site Dışı SEO” anlatımı için de konu ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir diğer konu ise “Domain Bazlı SEO“. Bu konuyu “Site Dışı SEO” içine de alabilirdik fakat bu konu ayrı bir kategoriyi hak ediyor. Zira domain (sitemizin alan adı) oldukça önemli konudur. Sitemizin alan adı hem kimliği belirler hem de akılda kalıcı bir isim bularak kitlelerin kafasında yer edinmemizi sağlayacak bir faktördür. Bir arama motoruna “Araç kiralama” yazdığımızda gelen sonuçların (reklam olanları hariç) neredeyse hepsinin içinde “arackiralama” ya da “rentacar” ibaresi mevcuttur. Yani bir araç kiralama şirketi isek alan adımızı xarackiralama.com ya da xrentacar.com gibi belirlememiz herkes açısından daha faydalı olacaktır. xyrgjwpr.com alan adı kimsenin aklında kalmayacaktır.

SEO hakkında ufak tefek bilgiler edinmeye başladık. Sonraki yazılarımızda “Site İçi SEO” ve “Site Dışı SEO” hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.