Son Haberler

Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sitenizi yeni bir hosting firmasına taşımayı mı düşünüyorsunuz? Ya da yeni bir marka olarak piyasaya çıkmak mı istiyorsunuz? Günümüzde web hosting seçimi biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü çok ucuza kalitesiz hosting paketi satan firmalarla dolu sektör. Başlarda seçim olarak sizlere ücretsiz hosting paketeleri cazip gelebilir ancak uzun süreli çalışmalarda her zaman ücretli hosting firmaları büyük avantajlar sağlamıştır.

Bu yazımda sizlere en iyi hosting firmasını seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları anlatıyor olacağım. Tavsiyelerimi takip ederek doğru seçim yapabilir ve projelerinizde başarıya ulaşabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı belirleyin

İlk olarak yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek olacaktır. Sitenize bir bakın. Bu sitenin amacı nedir? Bu bir kişisel site mi yoksa bir satış mağazası mı?

Yukarıdaki durumları değerlendirerek elbette ihtiyaçlarımız farklı noktalarda değişecektir. Eğer sıradan bir siteniz var ve sadece bunu kendiniz ve aileniz için kullanıyorsanız, ücretsiz hosting firmalarını tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise ücretsiz hosting firmalarının neredeyse hepsi sitenizde kendi reklamlarını yayınlayacaktır.

Öte yandan ücretsiz olarak elbette çalışma yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Büyüme potansiyelini göz önünde bulundurun

Farz edelim bir site kurdunuz ve bu site yakın zamanda büyük bir ivme ile büyümeye başladı. Doğal olarak hosting paketinizi de bir üst seviyeye çıkarmanız gerkiyor.

Böyle durumlarda yapmanız gereken çok basit. Rahatlıkla büyüme sağlayabileceğiniz hosting firmalarını seçebilir ve sitenizin trafiği ile orantılı olarak paketinizi de büyüyebilirsiniz.

Büyümeyi şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Normal hosting paketi (paylaşımlı)
  2. Managed hosting pakti (paylaşımlı ancak RAM paylaşımsız)
  3. VPS hosting (Kolay yükseltme için cloud VPS olmasına dikkat edin.
  4. VDS paylaşımsız olarak çalışmalarınıza devam edebileceğiniz bir üst VPS paketi.
  5. Dedicated paket (Bu artık gelebileceğiniz son nokta.)

Müşteri hizmetleri nasıl?

Az ya da çok mutlaka sorun çıkacaktır karşınıza. Bu sorunların üstesinden gelmek ve sitenizi hemen normal, çalışır haline döndürmek için mutlaka müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekecektir.

Sorunun ne zaman çıkacağını kestiremeyeceğimiz için burada dikkat etmeniz gereken nokta ise müşteri hizmetlerie 7/24 ulaşabiliyor olmanız olacaktır.

Günümüzde birçok hosting firması sorunsuz bir şekide telefon, email ya da canlı destek olarak bu hizmetleri 7/24 vermekte.   Diğer önemli bir nokta ise firmanın forumunun olup olmadığı. Forumu olan firmaların destek konusunda avantajları daha fazla çünkü sizinle aynı sorunu yaşamış olan diğer kişiler olacaktır ve muhtemelen sorunun çözümü orada yer alıyordur.

Firma incelemerini okuyun

Firma incelemelerini okuyabileceğiniz birçok internet sitesi bulunmakta. İncelemeleri okurken dikkat etmeniz gereken nokta ise inceleme sitesinin samimiyeti, inceleme altındaki yorumlar ve incelemenin gerçekliği. Maalsef günümüzde sırf tanıtımdan para kazanmak için bazı siteler sadece satış ortaklığı linklerini siteye yerleştirerek gelir elde etmeye çalışmakta. Bu sitelerden uzak durun. Derinlemesine ve detaylı inceleme yapan siteleri bulun ve analitik verilerden yararlanmaya çalışın.

Ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu tespit edin!

Her sitenin endine özgü bir çalışma prensibi ve toplamda kapladığı alan mevcut. Örneğin kişisel bloglar genelde 150-500 MB arasında yer kaplarken, medya siteleri terabaytlara yakın alan kaplayabilir. Hosting seçerken doğal olarak bunlara da dikkat edip, çok fazla abartıya kaçmadan değerlendirmelerinizi sonuca bağlayabilirsiniz.

Uyarı:

Birçok firma sizlere sınırsız hosting vaadinde bulunabilir. Maalesef böyle bir şey yok. Her zaman karşınızda CPU limiti olacaktır ve bu limiti aşmanız durumda ilk olarak siteniz askıya alınacaktır. Aynı sorunları sunucuya yansıtmanız durumunda siteniz kapatılabilir.

Bağlantı hızını test edin

Sitenize hangi sunucudan ne kadar hızda bağlanabileceğinizi test etmekte fayda var. Bu aslında biraz garip bir çalışma olacak çünkü testi gerçekleştirek için hali hazırda bir hosting paketine sahip olmanız gerek ya da o hosting fimrasına sahip olan birini bulabilir testi bulduğunuz site üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Test gerçekleştirmek adına ziyaret edebileceğiniz siteler : Pingdom Uptime Robot gibi sitelerin yardımı kullanabilirsiniz.

Testi gerçekleştirirken mutlaka size en yakın sunucuyu seçin ve sonuçlarına bakın. Tatmin edici güzel sonuçlar alıyorsanız o hosting firmasına hız konusunda güvenebilirsiniz.

Uptime garantisine dikkat edin

Siteniz ayakta kaldığı sürece projenizde başarı sağlayabilirsiniz. Bunu sağlamak için ise uptime oranları yüksek hosting paketeri bulmanızda fayda var. Bu tarz bir çalışmayı ve testi gerçekleştirmek için yapmanız gereken çok basit Google’da Uptime Checker olarak arama yaparsınız birçok site çıkacaktır.

Güvenlik önlemlerine dikkat edin.

Sitenizi güvenli bir temele oturtmak zorundasınız. Eğer hack, sızıntı vs gibi sorunlarla karşılaşırsanız büyük bir mağduriyet yaşayabilir ve tüm emeğinizi kaybedebilirsiniz. Böyle sorunlarla boğuşmamak için yapmanız gereken aslında çok basit. SiteLock güvenlik sistemi, otomatik yedekleme eklentileri ya da üçüncü parti otomatik yedekleme hizmetleri CodeGuard gibi tercih edilmelidir.

Hosting firmaları bunları genellikle sizlere ek hizmet olarak sunar ve doğal olarak sizden ek para talep ederler. Bu güvenlik sistemlerinin herhangi bir şekilde hosting firmaları ile alakası yoktur ve fazladan ödemenin nedeni de budur.

Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar:

  • En iyi hosting firmalarının karşılaştırıldığı birçok site bulunmakta. Bu tarz arştırmalarda zaman kazanmak istiyor ve projenize hızlı bir şekilde devam etmek istiyorsanız yapmanız gereken bu sitelerden yardım almak olacaktır. Hatta firmalara mail atabilir ve özel olarak talebinizi iletebilirsiniz. Profesyonel ekipler size en iyi firmayı sunmaya çalışacaktır.
  • Yenileme fiyatlarına dikkat edin. Hosting firmaları ilk sene sizlere ucuz hosting sunarken sonraki sene bu fiyatları genelde attırıyor. Bütçenize zarar vermemek açısında yenileme fiyatlarına göz atın.
  • Kullanıcı sözleşmesini ve kullanım koşullarını dikkatlice okuyun.