Son Haberler

Codeigniter Framework Dersleri – 4 – GET Metodu

Codeigniter framework dersleri serimizin bu bölümünde class’ın fonksiyonlarına parametre göndermeyi anlatacağım. Class fonksiyonlarına parametre göndermek için “GET metodu“nu kullanacağız. Codeigniter Framework‘ünde kullanmadan önce “GET metodu“nun ne olduğunu hatırlayalım.

GET Metodu Nedir? Ne işe yarar?

GET metodu, sayfa isteğine eklenen kodlanmış kullanıcı bilgilerini göndermek için kullanılır. Bu metod ile alınan veriler tarayıcınızın adres çubuğunda görüneceği için kullanıcı adı, şifre gibi gizli bilgi içeren veriler söz konusu olduğunda kesinlikle kullanılmaması gereken bir metoddur.

Örneğin bir formdan gönderilen veriler adres çubuğunda http://www.kodburada.com/islem.php?isim=baris&yas=25 şeklinde görünür ve GET metodu $_GET[‘veri_adi’] şeklinde kullanılarak veriler işleme koyulur.

Gelelim Codeigniter‘da bunu nasıl kullanacağımıza. http://localhost/CodeIgniter/index.php/pizza/index adresine parametre ekleyerek göndereceğimiz verileri http://localhost/CodeIgniter/index.php/pizza/index/mexico/3 şeklinde göndereceğiz. Application/controllers klasörü altındaki pizza.php dosyasını aşağıdaki gibi güncelleyelim.

<?php

class Pizza extends CI_Controller 
{
	function __construct()
	{
		parent::__construct();
	}
	function index()
	{
		$title='KodBurada Pizza Sipariş Sayfası';
		$header='<h1>Siparişler</h1>';
		$orders='Sipariş Yok';
		$data['title']=$title;
		$data['header']=$header;
		$data['orders']=$orders;
		$this->load->view('pizza_view',$data);
	}
	function get_method($name='',$unit='')
	{
		$data['title']='KodBurada Pizza Sipariş Sayfası';
		$data['header']='<h1>Siparişler</h1>';
		if(!$name || !$unit)
		{
			$data['orders']='Sipariş Yok';
		}
		else
		{
			$data['orders']='Adı: '.$name.' Adedi: '.$unit;
		}

		$this->load->view('pizza_view',$data);

	}

}
?>

Kodları düzenledikten sonra adres çubuğuna http://localhost/CodeIgniter/index.php/pizza/get_method/mexico/3 yazıp sonucu görüntülüyoruz.

Get metodu ile veri göndermek için class/function/veri/veri şeklinde gönderebiliyoruz. Fonksiyonun alacağı parametreleri de ona göre ayarlıyoruz.

Bir sonraki yazımızda veritabanı bağlantısı ve veri çekme işlemini öğreneceğiz.