Site Dışı SEO

Bir önceki yazımızda “Site İçi SEO” hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi ise “Site İçi SEO” kadar önemli belki de ondan daha önemli bir konu olan “Site Dışı SEO” konusuna değineceğiz. Belki de daha önemli dememizin sebebi artan sosyal medya kullanımları ve sosyal medyada yer alan reklamların , paylaşımların önemidir. “Site İçi SEO” ile sitenin kodlamasını arama motorlarının istediği şekilde kodladıktan sonra sitenin bir şekilde reklamı da yapılmalıdır. Bu reklamın içinde başka sitelerden alınan backlinkler , sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar ve ağlara verilen reklamlar , arama motorlarına verilen reklamlar bulunmaktadır. Bu uygulamalar da doğal olmalıdır tabi ki. Peki neler yapmalıyız “Site Dışı SEO” konusunda?

Öncelikle sitemizi uygun bir şekilde kodladıktan sonra paravan bloglar açıp , sitemiz hakkında özgün makaleler , yazılar paylaşmalıyız. Bu makaleleri kendi açtığımız bloglar dışında makale yayını yapabildiğimiz diğer sitelerde de yayınlayıp oralardan da link almak oldukça faydalı olacaktır. Sonuçta sürekli takip edilen bloglar , makale sitelerinde yayınlarımız olursa oralardan gelecek backlinkler ve tanıtımlar da sitemizin tanınırlığının artmasında ve arama motorlarının bizi fark edip üst sıralara almasında etkili olacaktır. Peki yazdığımız bu makalelerin özellikleri ne olacak? Bu özellikleri liste halinde yazalım :

Anahtar kelime tespiti yapılmalı.
Makalelerin başlık kısmında anahtar kelime bulunmalı.
İçerik en az 300 kelime olmalı ki kullanıcılar uzun süre sitede kalabilsin.
İçerik görsellerinin en az bir tanesinin açıklaması anahtar kelime olmalı.
Anahtar kelime makalenin ilk 50-100 ve son 50-100 kelimesinde bulunmalı.
İçerikler kesinlikle özgün olmalı. Oradan buradan çalma çırpma yapılmamalı.

Makalemizi yazdıktan sonra gerekli sitelerde , bloglarda , forumlarda paylaşım yapılmalı. Sitemizi dizin sitelerine de kayıt ettirmeliyiz. Arama motorlarına kayıt kesinlikle yapmalıyız. Bu oldukça kolay bir iştir. Sitemizin arama sonuçları hakkında detaylı bilgi içinde analytics kesinlikle gerekli bir araçtır.

Günümüzde oldukça güçlü bir reklam kaynağı olan sosyal medyada kesinlikle hesabımız olmalıdır. Bu sosyal ağları kullanmayanımız neredeyse kalmadı. Yaptığımız paylaşımları mutlaka sosyal ağlarda da takipçilerimizle paylaşmalıyız. Sosyal ağların SEO‘daki gücü ile ilgili de bir yazı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

Site dışı seo konusunda oldukça faydalı iki kaynağı da paylaşıyoruz. SEO uzmanı Kaan Gülten tarafından hazırlanmış “Site Dışı SEO pdf” ve “Backlink dosyası” oldukça işinize yarayacaktır.

4 yorum

  1. Teşekkürler güzel bir yazı backlik dosyasıda işime yarayacaktır

  2. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Çalışma yapar iken çok iyi olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*